Apply Discount Code

Availability: In stock
Pack of 2 Wye 2 Light Up and Down Outdoor Wall Light - Black
SKU
AS-C2-CZ-35705-BLK
£27.00
Details
This pack of 2 Wye Outdoor Up and Down Wall Lights in Black is the perfect addition to your home’s exterior lighting setup, featuring a sleek, black finish that creates a beautiful, modern look in your garden. Compatible with energy-efficient LED (bulbs not included), the 2 light feature projects light up and down the wall to provide optimal lighting for your home. With an IP44 Rating and salt corrosion resistant, this outdoor lamp is safe to use on the exterior of your home, and ideal for coastal regions.
- Sleek, modern black finish looks great on any home;
- IP44 Rating and poly-carbonate material allows the lights to be used in most outdoor conditions;
- Practical, energy-efficient LED garden lighting.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Wattage | 5 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 15cm |
| Width | 7cm |
| Projection | 9.4cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 5 Watt |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Contemporary, Modern, Simple |
| Technical Information | • IP44 Rated for Outdoor Use • Corrosion Resistant • Only Compatible with LED Bulbs • Class II Double Insulated |
| Product Weight | 0.32kg (each) |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 10 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


