Apply Discount Code

Availability: In stock
Oval Brass Stick Table Lamp with Velvet Shade - Maroon
SKU
C01-INL-35014-MAR
£20.00
Details
Introducing our Oval Brass Stick Table Lamp with Velvet Shade with a brass base and a maroon velvet shade. This lamp effortlessly offers classic and modern tones, making it a standout piece in any room. The oval shape adds a unique touch, while the rich maroon colour exudes warmth and sophistication, creating a visually aesthetic focal point on any side table or drawer.
- Looks ideal when styled in pairs on bedside tables;
- Maroon velvet shade with brass base offers an opulent aesthetic;
- Unique oval shaped shade for a contemporary vibe.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Table Lamp |
| Switch Type | Inline |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brass, Maroon |
| Diameter | 35cm |
| Height | 40cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | Candle |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Material | Metal & Fabric |
| Shade Material | Fabric |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Product Weight | 1.3kg |
| Base Diameter | 16cm |
| Shade Shape | Drum |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



