Apply Discount Code

Availability: In stock
Melior Industrial 3 Light Ceiling Diner Pendant - Black
SKU
C01-LE-38860-BLK
£65.00
Recommended Lightbulbs
Details
Bring a vintage feel to your dining table or kitchen island with the Melior Industrial 3 Light Ceiling Diner Pendant in black. The champagne tinted glass shades of this 3 light pendant softened the light emitted, creating a relaxing atmosphere perfect for entertaining. The exposed wires and black finish of this ceiling light bring a rustic feel to your contemporary space.
- Eye-catching addition for your dining space;
- Globe shades accentuate the industrial styling;
- Black finish of the bar matches effortlessly with most modern decor.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Pendant Bars |
| Voltage | 220V - 240V |
| Height | 123cm |
| Length | 70cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Height Adjustable |
| Style | Industrial |
| Shade Shape | Ball |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




