Apply Discount Code

Availability: In stock
Janie Table Lamp with Smoke Shade - Chrome
SKU
C01-HB-19756-CHR
£40.00
Recommended Lightbulbs
Details
A sleek fusion of contemporary style and soft, refined lighting, the Janie Table Lamp features a gorgeous smoked glass shade and complementary polished chrome base. Its compact size and wine glass-shaped design make it a classy addition to bedside cabinets, shelves, or coffee tables. When lit, the tinted, diamond-textured shade gives off warm-toned patterns of light for a beautiful ambient glow, ideal for relaxed spaces.
- Smoked glass wine glass design;
- Sleek chrome base and stand detailing;
- Ideal for shelves or consoles.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Table Lamp |
| Switch Type | Inline |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 14cm |
| Height | 24.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Product Weight | 1.15kg |
| Base Diameter | 13cm |
| Shade Shape | Sphere |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




