Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Monet 1 Light Petroleum Tinted Glass Ceiling Pendant - Chrome
SKU
V20-VIS1189
£120.00
Details
The Visconte Monet 1 Light Petroleum Tinted Glass Ceiling Pendant in Chrome has a stunning, unique design that is certain to add a stylish edge to your interior décor. The moulded glass shade is responsible for creating wonderful, vibrant light that contributes to an industrial aesthetic. Whether switched on or off, the details and colours casted by this ceiling pendant are worth marvelling over due to its chrome finish and petroleum tint. LED technology also means that the Visconte Monet 1 Light Petroleum Tinted Glass Ceiling Pendant is energy efficient, a great choice for lighting up your contemporary home.
- Compatible with LED;
- Unique Petroleum glass finish;
- Dimmable with compatible switch and bulb.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | Halogen |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Silver |
| Diameter | 12cm |
| Height | 100cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 33 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Contemporary, Designer |
| Technical Information | Features stunning |
| Ceiling Type | High Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



