Apply Discount Code

Availability: In stock
Darly 6 Watt LED Flush Ceiling or Wall Light - Satin Brass
SKU
AS-C2-34008-BR
£31.00
Details
The Darly Small 6 Watt LED Flush Light with Satin Brass ring included, can be ceiling or wall mounted easily and safely with an anti drop hook and an adjustable bracket that fits multiple cut out sizes. This cleverly designed light features a magnetic panel that allows you to clip on different colour rings to change up the look of your room. It also allows you to change the colour temperature of the LED with warm white, cool white and daylight white options in order to adjust the mood and tone your lighting creates.
- Snap on magnetic ring allows you to switch colour rings;
- Easily change LED colour temperature from warm white to daylight white;
- Can be ceiling or wall mounted;
- Fitting can also be white when coloured ring is taken off.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 6 Watt |
| Product Type | Flush, Recessed Downlighters, Wall Lights |
| Colour Temperature | Adjustable: 3000K Warm White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brass, White |
| Diameter | 13.9cm |
| Height | 1.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 600 |
| Average Lifespan | 25 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Shade Material | Metal |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | • 120 Degree Beam Angle • IP44 Rated (See Chart) • Features Magnetic Interchangeable Bezels • Can be surface mounted |
| Shade Shape | Round |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 6 Watt |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | F |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 






