Apply Discount Code

Availability: In stock
Darly 24 Watt LED Flush Ceiling or Wall Light - Satin Brass
SKU
AS-C2-35710-BR
£42.00
Details
With eco-friendly, energy-efficient integrated LED, our Darly Large 24 Watt LED Flush Ceiling or Wall Light comes with a satin brass magnetic ring included – creating a warming, retro feature in your home. With a magnetic base, the rings can be changed easily whenever you wish to incorporate a new style into your interiors, and with colour changing light technology, the mood lighting can be changed also!
- Satin brass ring provides a vintage, retro style for your home;
- With or without the magnetic ring, this versatile piece can be left neutral for a minimal appearance;
- Allowing you to change the look whenever you wish, the magnetic base provides quick and easy ring installation.
- Temperature changing lighting allows you to create the perfect mood for any room;
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 24 Watt |
| Product Type | Flush, Recessed Downlighters, Wall Lights |
| Colour Temperature | Adjustable: 3000K Warm White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brass, White |
| Diameter | 29cm |
| Height | 1.5cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 24 Watt |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Commercial |
| Technical Information | • 120 Degree Beam Angle • IP44 Rated (See Chart) • Cutout: 6 - 25cm • Features Magnetic Interchangeable Bezels • Can be surface mounted |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | F |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 






