Apply Discount Code

Availability: In stock
Circular Recessed Cool LED Kitchen Plinth and Outdoor Decking Light - Brushed Steel
SKU
CUL-26465
£20.00
Details
This recessed kitchen light comes in a circular design with a brushed brass and steel finish. The finishes add a fantastic modern look to the light, appearing very stylish and fashionable while retaining a simple tone. This 1 light spotlight is excellent for kitchens and hallways, bringing a practical shine to any room. Integrated LED features are excellent for saving energy, and also for being practical as the feature is permanent, meaning bulbs never have to be changed. This piece also has an IP65 rating, offering extra protection that makes the piece suitable for kitchens, bathrooms, or even outdoor areas such as decking uplighters.
- Circular design; modern and quaint
- Brushed brass and steel finish; stylish and high-fashion
- Simple light is great for kitchens and even outdoor decking areas
- Integrated LED is durable and energy efficient
- IP65 rating gives extra protection and ensures safety in bathroom zones
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 0.5 Watt |
| Product Type | Kitchen Cabinet Lights |
| Colour Temperature | 6000K Cool White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brushed Brass, Steel |
| Diameter | 4cm |
| Projection | 3.5cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Contemporary, Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | • IP65 Rated (See Zone Chart) • Class II Double Insulated • Can be used as outdoor decking uplighter or as plinth kitchen cabinet lighting |
| Product Weight | 0.13kg |
| Efficiency Rating | A++ |
| Guarantee (years) | 1 |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 

