Apply Discount Code

Availability: In stock
Circular LED Under Cabinet Light Warm White - Satin Nickel
SKU
CUL-25318
£16.00
Details
This satin nickel under cabinet light is sure to provide effective illumination to your worktops in spaces such as the kitchen where you’ll be chopping foods and preparing meals and a clear view is required. Complete with a stylish and modern satin nickel finish, the light is the perfect way to illuminate an under cabinet area.
- satin nickel finish gives a stylish modern look to the décor;
- perfect for use under a cabinet;
- gives practical light to one of the trickiest areas to illuminate.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 1.5 Watt |
| Product Type | Kitchen Cabinet Lights, Under Cabinet Lighting |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 2.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 1.5 Watt |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient |
| Style | Contemporary, Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | • Class II Double Insulated |
| Efficiency Rating | A+ |
| Max Combined Wattage | 1.5 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



