Apply Discount Code

Availability: In stock
Vara 3 Light Bathroom Chandelier - Chrome
SKU
SPA-20182-CHR
£95.00
Recommended Lightbulbs
Details
Add an opulent look to your bathroom with the Vara 3 Light Bathroom Chandelier. This stylish chandelier features curved polish chrome arms decorated with crystal beads and droplets. The Vara Bathroom Chandelier is IP44 rated, so it can be safely used in bathroom zones 1 and 2.
Hang the Vara 3 light bathroom chandelier above a freestanding bath tub for a dramatic style statement.
- Elegant crystal beads and droplets add a subtle shimmering effect to the fitting;
- Ideal for homes looking to add elegance, yet stay modern;
- Finished in polished chrome, suiting any style.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Chandelier |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 42cm |
| Height | 47.5cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Classic, Crystal Effect, Decorative, Elegant, Luxury, Modern, Sparkly, Traditional, Vintage Style |
| Technical Information | • Complete with fixings and instructions • IP44 Rated (See Zone Chart) • Class I Protection • Requires Assembly |
| Product Weight | 3kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




