Apply Discount Code

Availability: In stock
Mersey Outdoor Lantern Wall Light - Silver
SKU
C01-ZN-20944-SIL
£40.00
Recommended Lightbulbs
Details
With a modern take on the traditional lantern design, the Mersey Outdoor Lantern Wall Light comes in a sleek silver finish for an urban appearance to the exterior of your home. The contemporary design features a minimalist rectangular frame with clear glass panes which look gorgeous when paired with one of our stunning vintage filament bulbs. This silver wall light is also IP44 rated meaning that it is protected against most weather conditions, making it suitable for outdoor use.
- Sleek silver finish gives an urban appearance;
- Clear glass panes and perfect for displaying a stylish vintage filament bulb;
- IP44 rated to ensure protection against most outdoor weather conditions.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Lanterns, Single Wall Lights |
| Switch Type | Cordless |
| Voltage | 240V |
| Color | Silver |
| Height | 33cm |
| Width | 16cm |
| Projection | 10cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 60 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Water Resistant |
| Style | Contemporary, Elegant, Lantern, Modern, Porch, Simple, Stylish, Traditional |
| Technical Information | IP44 Rated for Outdoor Use;Complete with fitting instructions and fixings |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 60 Watt |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





