Apply Discount Code

Availability: In stock
Barrow Outdoor LED Wedge Design Wall Light - Black
SKU
C01-CZ-31746-BLK
£38.00
Details
Outdoor lighting is one of the most important features for the modern household, helping you to utilise your outdoor spaces more effectively, even as the natural lighting begins to fade away. This wedge-shaped fitting brings a fantastic spread of light to the surrounding areas and is finished in black for a simplistic modern image. Complete with LED technology inside, this piece will offer reliable and durable light to your outdoor zones.
- black finish is stylish yet discreet;
- LED lights make reliable and durable outdoor lights;
- ideal way to light up your doorway or patio.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 12 Watt |
| Product Type | LED Wall Lights |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 10cm |
| Width | 26cm |
| Projection | 10cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 648 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Contemporary, Modern, Porch, Simple |
| Technical Information | • IP65 Rated for Outdoor Use • Corrosion Resistant • Class II Double Insulated |
| Product Weight | 0.58kg |
| Guarantee (years) | 5 |
| Post 2021 Efficiency Rating | E |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


