Apply Discount Code

Availability: In stock
Lancaster Outdoor Globe Post Light - Black
SKU
C01-CZ-31812-BLK
£26.00
Recommended Lightbulbs
Details
Post lights help you to give a more sophisticated look to your garden spaces, whilst also giving a practical spread of illumination to these areas. This simple black post lantern comes complete with an opal shade and is perfect for outdoor use, giving a wonderful form of light out to your gardens and driveways.
- Black finish and opal shade are simple yet stylish;
- Can be used as an eye-catching freestanding garden feature;
- Gives practical illumination to any outdoor space.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Cap Type | E27 - Edison Screw |
| Product Type | Pedestal Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 20.5cm |
| Height | 41cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Shade Material | Acrylic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Conservatory, Contemporary, Modern, Orb, Porch, Simple |
| Technical Information | • IP44 Rated for Outdoor Use • Corrosion Resistant • Class II Double Insulated |
| Product Weight | 0.8kg |
| Base Diameter | 11.6cm |
| Shade Shape | Ball, Globe, Round, Sphere |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



