
Details
Simple, stylish, effective. That’s all that really needs to be said when it comes to this fantastic Irwell 1 Light Outdoor Wall Light in Silver, as it introduces a style which is infused with contemporary style, whilst also introducing a more minimalistic feel to the outdoor lighting around your home. This mostly comes from the sleek and modern design used, as the curved edge that is featured offers a smoother look to the piece, and this is great for creating a look which is filled with an urban and contemporary feel. The lighting shines outwards from the base of the piece, and has a more direct sense which is ideal for use as task lighting, or for lighting outdoor seating areas. This purposeful form of light is very effective in outdoor areas, as it can be utilised for any kind of activity in the area surrounding it. The silver structure brings yet another modern twist to the piece, as the metallic image has a clean and fresh look which works perfectly when creating an updated and current appearance.
- Silver finish is clean and modern
- Smooth and sleek structure is simple and stylish
- Gives brilliant lighting to outdoor areas
- Designed to cope in an outdoor environment
- Perfect for bringing useful contemporary lighting to outside zones
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Single Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Silver |
| Height | 9.2cm |
| Width | 6.8cm |
| Projection | 8.1cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Conservatory, Contemporary, Industrial, Modern, Porch, Simple |
| Technical Information | • IP44 Rated for Outdoor Use |
| Product Weight | 0.34kg |
| Shade Shape | Tube |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |


Available! 



