Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 4-6 Weeks
Sirocco 2 Light LED Security Spotlight with PIR Sensor - Black
SKU
C01-ZN-23454-BLK
£49.00
Details
Security lighting is a very useful feature for absolutely any household, as it allows for an enhanced sense of safety which is sure to give your home a more comforting and secure feel. This piece has 2 bright LED lights and a PIR sensor, which triggers the lights to illuminate the surrounding area as soon as movement is detected. Complete with a discreet black finish, this security light is an excellent addition to any household.
- black finish is simple and discreet;
- two light structure and PIR sensor gives wide and effective illumination;
- adds extra safety and security to your home.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 6 Watt |
| Product Type | LED Wall Lights, Security Lighting |
| Switch Type | Cordless |
| Colour Temperature | 6000K Daylight White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 16cm |
| Width | 13.5cm |
| Length | 14.5cm |
| Lumen | 480 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient, Security Sensor, Twin |
| Style | Modern, Simple, Trendy |
| Technical Information | IP44 Rated for Outdoor Use;Detection Range: 130° and Max 8m;Duration Time: 5 seconds to 4 minutes |
| Material | Metal |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | F |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 

