Apply Discount Code

Availability: In stock
Glow Boat LED Table Lamp - White
SKU
C01-GL-39134-MUL
£30.00
Details
The Glow Boat Table Lamp is a shipshape bedside lamp for your little pirate’s bedroom, playroom, or nursery. The calming, cool blue finish with orange accent makes for the perfect nightlight that will sail them away to dreamland. The playful placement of windows allows a soft glow to be projected outwards, created by energy efficient integrated LED lights, meaning you do not have purchase bulbs for this lamp.
- Balance of complimentary subtle orange and blue hues that are soothing on the eyes;
- A simple design with a soft LED night light;
- Brings a nautical theme to the room.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 3.25 Watt |
| Product Type | Table Lamp |
| Switch Type | Switch |
| Voltage | 100V - 240V |
| Color | Blue, Orange, White |
| Height | 22.5cm |
| Width | 11cm |
| Length | 30cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Plastic |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Kids |
| Product Weight | 0.86kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


