Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 7-10 Working Days
Mitali 24 Watt Outdoor CCT Linear Wall Light - Black
SKU
C01-ZN-44555-BLK
£90.00
Details
The Mitali 24 Watt Outdoor CCT Linear Wall Light in Black offers powerful, customisable lighting for expansive outdoor areas. With adjustable colour temperature settings, this fixture allows you to create the perfect ambience for any occasion. Its sleek black design and energy-efficient LED technology make it ideal for modern outdoor lighting schemes.
- Sleek black finish and contemporary linear design;
- Water-resistant IP65 rating;
- Bright 24-watt projection.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 24 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 3000K |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 90cm |
| Width | 9cm |
| Projection | 4.5cm |
| Lumen | 1550 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Steel |
| Style | Modern |
| Product Weight | 2.94kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


