Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 7-10 Working Days
Perseus 8 Watt CCT LED Outdoor Wall Light with Opal Glass - Black
SKU
SPA-44381-MBLK
£120.00
Details
Make a bold statement in your bathroom with the Perseus 8 Watt CCT LED Bathroom Wall Light with Opal Glass in Matte Black. Its sleek design and opal ribbed shade diffuses soft, adjustable lighting with customisable colour temperature. This energy-efficient fixture is perfect for contemporary bathrooms, offering a minimalist aesthetic that pairs seamlessly with any existing decor.
- Contemporary black finish;
- IP44 rating for safe bathroom use;
- Looks ideal when styled on either side of a bathroom mirror.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 8 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 3000K |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 4.5cm |
| Height | 30cm |
| Width | 16.5cm |
| Projection | 11.5cm |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Style | Modern |
| Product Weight | 2.92kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Wall Cap | 6 x 28cm |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




