Apply Discount Code

Availability: In stock
Aten Up and Down Outdoor LED CCT Wall Light - Anthracite
SKU
C01-ZN-44219-ANTH
£45.00
Details
Illuminate your outdoor areas in style with the Aten Up and Down Outdoor Wall Light in Anthracite. Finished in contemporary anthracite, this wall light offers a bright illumination cast up and down your wall, elevating your garden or driveway. Featuring colour-temperature changing technology, this outdoor wall light allows you to choose between warm, cool, and daylight white to suit the mood. Featuring an IP54 rating, your outdoor areas will be brighter for longer, as this wall light is designed for longevity and durability.
- Sleek and contemporary anthracite finish;
- Colour-temperature changing technology for a personalised lighting experience;
- Ideal for styling on either side of a front or back door.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 5 Watt |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 3000K |
| IP Rating | IP54 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite |
| Height | 19cm |
| Width | 7.5cm |
| Projection | 8cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Lumen | 692 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Polycarbonate |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.5kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Wall Cap | 7.5cm |
| Post 2021 Efficiency Rating | E |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


