Apply Discount Code

Availability: In stock
Mother & Child LED Floor Lamp - Satin Black
SKU
C01-INL-42441-SBLK
£110.00
Details
Pair chic looks with a practicality for a monochrome room with the Mother & Child LED Floor Lamp in Satin Black. The black finish of this mother and child lamp adds a contemporary and minimalist look to this classic design. The twin lights of this floor lamp provide different and useful function, adding a gorgeous and relaxing lighting layer from the uplighter, while the secondary light makes for an amazing task lamp.
- 2 lights offer an ambience setting up lighter and a practical task light;
- Chic black finish creates a timeless look;
- The simple lines makes for a minimalist look.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 23 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Mother & Child |
| Switch Type | Dimmer |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Black |
| Height | 177cm |
| Length | 57cm |
| Projection | 57cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Lumen | 1724 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Classic, Contemporary, Modern |
| Technical Information | • Child Arm Height: 146cm • Mother Bulb Wattage: 18 Watt • Child Bulb Wattage: 5 Watt • Mother Lumen: 1724 Lumen • Child Lumen: 447 Lumen • Cable Length: 220cm • Assembly Required |
| Product Weight | 5.16kg |
| Base Diameter | 26cm |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | F |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




