Apply Discount Code

Availability: In stock
Uris Outdoor Solar LED Wall Light with PIR Sensor - Black
SKU
C01-ZN-42049-BLK
£40.00
Details
Enhance your outdoor security lighting with the Uris Outdoor Solar LED Wall Light with PIR Sensor. This LED integrated and energy efficient wall light is solar powered, making it ideal for rented homea as it does not have to be wired to your electrics, and comes IP44 rated for water resistance against outdoor weather conditions. It also comes in a sleek black finish for a modern appearance, and features a PIR sensor, using infrared technology to detect motion outside your home, switching the light on automatically.
- IP44 rated for water resistance;
- LED integrated and solar powered for eco friendly lighting;
- Features a PIR sensor.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 5.6 Watt |
| Sensor Type | PIR |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Color | Black |
| Height | 18cm |
| Width | 16cm |
| Projection | 16.2cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 600 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Aluminium |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Modern |
| Technical Information | • 3-12 Hours |
| Product Weight | 0.48kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



