Apply Discount Code

Availability: In stock
Talon Brass 1 Light Up or Down Outdoor Wall Light - Brass
SKU
C01-ZN-41101-RBRS
£50.00
Recommended Lightbulbs
Details
The Talon Brass 1 Light Up or Down Outdoor Wall Light is a small but powerful light. The versatile fitting of this light means it can be used as either an up light or a down light, giving you flexibility in uses. While the brass finish not only brings a stunning colour to your external space. The metal itself is highly durable and long-lasting solid brass, making it a perfect choice for outdoor lighting.
- Compatible with GU10 light bulbs;
- Suitable for use as both an up light and a downlight;
- Made from solid brass;
- Modern styling with classic touch.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP54 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brass |
| Diameter | 6cm |
| Height | 12.5cm |
| Width | Wall Plate: 7.5cm |
| Projection | 9cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Brass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.49kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Wall Cap | 7.5cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




