Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 7-10 Working Days
Merlin Outdoor Box Lantern Wall Light with Silver Mesh Insert - Anthracite
SKU
C01-ZN-40002-ANTH
£50.00
Recommended Lightbulbs
Details
Add safety and security to your home with the Merlin Outdoor Box Lantern Wall Light with Silver Mesh Insert. This stylish light fitting is a simple box design that sits around the bulb finished in silver with a black mesh insert that protects the bulb. While still allowing a healthy array of light to filter through, effectively increasing the visability of your external areas.
- Perfect for styling at doorways, on balconies, or patios;
- Outdoor lighting can detter any unwanted visitors from your home;
- The silver finish of this wall light gives it a contemporary feel.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite, Silver |
| Height | 33cm |
| Width | 16cm |
| Projection | 10cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Plastic |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Product Weight | 2.44kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




