Apply Discount Code

Availability: In stock
Irela 2 Light Up and Down Outdoor Wall Light - Anthracite
SKU
C01-CZ-29320-ANTH
£28.00
Details
Spruce up your exterior walls with the Irela 2 Light Up and Down Outdoor Wall Light. Finished in Anthrecite, this outdoor wall light is sure to add a fashionable touch to any outdoor space. The up, down lighting elements allow for a healthy illumination of your external walls and space, allowing you to use your outdoor areas safely at all times of the day.
- IP44 rated, meaning this wall light is suitable for outdoor use;
- Get energy-efficient lighting when paired with the compatible LED bulb (sold separately);
- Brings a decorative touch to your external walls.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite |
| Height | 16cm |
| Width | 7cm |
| Projection | 12.5cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Security Sensor, Water Resistant |
| Style | Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | IP44 Rated for Outdoor Use;Constructed from AISI 316 Marine Stainless Steel |
| Product Weight | 0.74kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 16 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




