Apply Discount Code

Availability: In stock
Kenn Outdoor Wall Light with PIR Sensor - Black
SKU
C01-ZN-37938-BLK
£32.00
Details
The Kenn Outdoor Wall Light with PIR Sensor is a stylish addition to any home. With a built in PIR motion sensor, this light will detect any movement in your external areas, bringing additional safety for you when using your outside space once the sun goes down.
- Finished in black, this wall light is a perfect addition to any modern home;
- IP65 rated, meaning this light can cope with all weathers;
- The spotlight-inspired light can be used to highlight areas of your garden.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Sensor Type | PIR |
| Sensor Detection Angle (°) | 90 |
| Sensor Detection Range (m) | 8m |
| Product Type | Security Lighting, Wall Lights |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 14.8cm |
| Width | 7cm |
| Projection | 10.7cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Conservatory, Contemporary, Modern, Porch, Simple |
| Technical Information | • IP65 Rated for Outdoor Use • Class I • PIR Motion Sensor • Time Delay: 8 Seconds to 5 Minutes |
| Product Weight | 0.66kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Wall Cap | 14.8cm x 7cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



