Apply Discount Code

Availability: In stock
Cora 5 Light Bathroom Tangle Flush Ceiling Light - Chrome
SKU
SPA-35829-CHR
£119.00
Recommended Lightbulbs
Details
Add the Cora 5 Light Bathroom Tangle Flush Ceiling Light to any room to really make a statement. The Chrome finishing means this trendy, shiny piece will not tarnish easily, and the smoked effect glass really gives this piece the added edge. The additional flush fitting makes this light an idea choice for low ceilings.
- IP44 rated, making it suitable for bathroom use;
- LED bulbs keep it energy-efficient and eco-friendly;
- Provides a contemporary element to your home.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Flush |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 46cm |
| Height | 18.5cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Technical Information | • IP44 Rated for Bathroom Use (See Chart) • Class I |
| Product Weight | 1.05kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





