Apply Discount Code

Availability: In stock
3 Pack of Adjustable LED Fire Rated IP65 Recessed Downlights - Black Chrome
SKU
SPA-38570-BCHR
£55.00
Details
Sleek, modern fixtures for your home décor with this 3 Pack of Adjustable LED Fire Rated IP65 Recessed Downlights. With a tiltable feature to direct light where needed and a 4000K natural white shine, these fire rated downlights are provide a bright illumination that is ideal for task lighting in kitchens. They also come in a black chrome finish and are IP65 rated, making them ideal for bathroom use, including as an overhead shower light.
- Black chrome finish offers a sleek, modern look;
- 4000K natural white is ideal for kitchens and bathrooms;
- Fire rated for added safety.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 5 Watt |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black, Black Chrome |
| Diameter | 8.7cm |
| Height | 3cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 500 |
| Average Lifespan | 50 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient, Fixed Head(s), Water Resistant |
| Style | Modern |
| Technical Information | • 60 Degree Beam Angle • Cutout Diameter: 7cm |
| Ceiling Cap | 7cm |
| Product Weight | 0.45kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | E |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 

