Apply Discount Code

Availability: In stock
Fixed LED Fire Rated IP65 Recessed Downlight - Satin Black
SKU
SPA-38572-SBLK
£21.00
Details
Modern Lighting styles for your home with the Fixed LED Fire Rated IP65 Recessed Downlight. This recessed light fitting comes in a sleek satin black finish that looks ideal in monochrome interiors and features an IP65 rating making it bathroom safe, even as a shower light. It also has a colour temperature changing feature which switches between 3000K warm white, 4000K cool white and 6000K daylight white.
- Satin black finish is ideal for modern homes;
- LED lighting is energy efficient;
- IP65 rating allows this light to be used in the bathroom.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 8 Watt |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| Colour Temperature | 3000K Warm White to 6000K Cool White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 8.7cm |
| Height | 6.5cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 900 |
| Average Lifespan | 50 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Style | Modern |
| Technical Information | • Adjustable Colour Temperature: 3000K |
| Ceiling Cap | 7cm |
| Product Weight | 0.15kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | E |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 








