Apply Discount Code

Availability: In stock
Alabaster Shade Touch Table Lamp - Satin Brass
SKU
C01-LC1060-SB
£40.00
Recommended Lightbulbs
Details
With a classy alabaster glass shade, this touch lamp will complement any home interior. The satin brass finish creates a vintage aesthetic that is modernised by the touch sensitive technology, making it easier than ever to operate your lighting. The versatile Alabaster Shade Touch Lamp in Satin Brass is an ideal choice for most rooms in your home, in particular your bedroom as it makes an exceptional bedside table lamp.
- Classic Satin Brass finish has a timeless feel;
- Projects beautiful, warm lighting;
- Features touch technology.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Table Lamp |
| Switch Type | Touch |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Opal, Satin Brass |
| Diameter | 20cm |
| Height | 27cm (Shade: 7cm) |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 2.5 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Touch |
| Style | Antique Style, Contemporary, Retro, Simple, Traditional |
| Technical Information | • Touch sensitive on/off feature • Only Compatible with LED Bulbs • Accepts maximum bulb size of Length: 5cm |
| Product Weight | 1.3kg |
| Base Diameter | 11cm |
| Shade Shape | Cone |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 







