Apply Discount Code

Availability: In stock
Aya 4 Light Industrial Style Diner Pendant - Satin Nickel
SKU
C01-LE-39569-SNIC
£60.00
Recommended Lightbulbs
Details
Ensure you have practical lighting without compromising on style with the Aya 4 Light Industrial Style Diner Pendant. This diner pendant would look majestic above a dining table. The slender design of this fixture promotes a minimalistic aesthetic, whilst the satin nickel hardware will add an industrial touch to your home.
- Sleek satin nickel hardware;
- Minimalistic style;
- Would look ideal above a dining table.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Pendants |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black, Satin Nickel |
| Height | 117cm |
| Width | 15cm |
| Length | 83cm |
| Drop | Min: 30 |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Industrial |
| Ceiling Cap | 21 x 10cm |
| Product Weight | 2.44kg |
| Shade Shape | Cone |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



