Apply Discount Code

Availability: In stock
Ashley 9 Light Dual Mount Ceiling Light - Chrome With LED Bulbs
SKU
AS-C01-LC1988-LED
£190.00
Details
This stunning large Ashley pendant light from Litecraft is finished in polished chrome and features a suspended decorative lattice style shade. Inside, crystal drops cascade and sparkle with light. T
he Ashley pendant light makes a stunning style when hung above a dining room table or in an open stairway. It features an adjustable height and dual mounting, allowing it to be hung at a length to suit your space.
The Ashley 9 light drum ceiling light comes with energy saving LED bulbs included. LED light bulbs use up to 90% less energy than a traditional bulb and have an ultra long lifespan.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 60cm |
| Height | 45cm |
| Width | 60cm |
| Length | 60cm |
| Number of Bulbs | 9 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Features | Dual Mount, Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Contemporary, Decorative, Modern, Simple, Unique |
| Technical Information | • Easy to adjust drop for personal preference by removing links/reducing the length of the suspension cables • Comes with Free LED Bulbs |
| Efficiency Rating | A |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


