Apply Discount Code

Availability: In stock
Alma Single 10 Watt LED Outdoor Flood Light - Dark Grey
SKU
C01-ZN-38627-DGRY
£20.00
Details
The Alma Single 10 Watt LED Outdoor Flood Light guarantees a wide beam of light in any direction of your choosing due to the adjustable head feature. This outdoor wall light comes in a dark grey finish which looks ideal outside of modern homes. This wall light can be used to illuminate your gardens and driveways for increased visibility of your outdoor spaces
- Ideal for gardens and driveways;
- Comes in a dark grey finish;
- Adjustable head allows you to position the light in any direction of your choosing.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 10 Watt |
| Product Type | Flood Light |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Height | 14cm |
| Width | 12.7cm |
| Projection | 16cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 750 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Modern |
| Technical Information | • IP65 Rated Weather Resistance |
| Product Weight | 0.3kg |
| Efficiency Rating | A++ |
| Compatible with LED | Yes |
| Wall Cap | 12.7cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




