Apply Discount Code

Availability: In stock
Akos 20 Watt LED Slimline Outdoor Flood Light - Black
SKU
C01-CZ-41087-BLK
£18.00
Details
Effectively illuminate even the largest of spaces with the Akos 20 Watt LED Slimline Outdoor Flood Light. This powerful light fitting sits flush against any external wall, projecting light evenly across your space. While also bringing an additional security element to your home, deterring unwanted visitors. The aluminium frame of this flood light gives you confidence that this light will last the test of time.
- Flood lights are ideal for illuminating wide spaces with even lighting;
- Highly durable and corrosion resistant, even in coastal areas;
- Practical, modern lighting for your outdoor spaces.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 20 Watt |
| Product Type | Flood Light |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 9cm |
| Width | 12cm |
| Length | 12cm |
| Projection | 9.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 1500 |
| Average Lifespan | 25 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.24kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


