Apply Discount Code

Availability: In stock
Acton Tripod Floor Lamp - Satin Nickel
SKU
C01-INL-35565-SNIC
£129.00
Recommended Lightbulbs
Details
Give your room a modern touch with an industrial flair with the Acton Tripod Floor Lamp. The modern tripod design brings an open and spacious feeling to your space - making it perfect for any living room or social area. The classic spotlight-style shade has a rustic, industrial feeling, further emphasised by the metallic satin nickel finish. The Satin teak hue on the legs of the lamp has a warmer feeling with a slightly retro aesthetic. Style this lamp amongst any décor for a unique and quirky accent light.
- The blend of modern and industrial style makes for more unique characteristics;
- Satin teak and nickel finishes work wonderfully together for a warm look with a metallic pop;
- Tripod floor lamps have a spacious and enlarging feel.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Floor Lamp |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Height | 152cm |
| Width | 65cm |
| Length | 65cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Wood |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Contemporary, Retro, Vintage Style |
| Product Weight | 4.2kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



