Apply Discount Code

Availability: In stock
6 Light Semi Flush Ceiling Light with Glass Shades - Chrome
SKU
C01-CW30348-CHR
£65.00
Recommended Lightbulbs
Details
Don't let low ceilings stop you from getting stylish lighting. The Chrome 6 Light Semi-Flush Ceiling Light with Glass Shades, is a brilliant lighting choice for home with low ceilings or rooms that are smaller in size, thanks to the semi-flush fitting. The curved arms and ombre crackled shades bring a stylish edge to this light fitting, that is sure to stand out in any home. The 6 lights ensure that this ceiling light will provide you with effective lighting in even the biggest of rooms.
- Flush fitting is perfect for smaller rooms or homes with low ceilings;
- Chrome finish blends beautifully with most home colour schemes;
- Save money on your energy bills by pairing this light with the compatible LED bulbs. (sold separately)
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Semi Flush |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 240V |
| Color | Chrome |
| Diameter | 57cm |
| Height | 23cm |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 18 Watt |
| Product Weight | 2.1kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



