Apply Discount Code

Availability: In stock
3m T Shape Track Light Kit with 6 Harlem Heads and LED Bulbs - Black
SKU
AS-C16-HLM-LED-T-BK
£206.00
Details
T shaped track light kits allow you to give a wider spread across an interior, helping to create a more effective lighting theme that is simple and easy to utilise. This 3m track kit features 6 heads and utilises LED technology for a more energy efficient form of illumination inside of the household. Finished in black, this fitting is an ideal choice for any modern interior looking for a practical style of light.
- black finish is sleek and modern;
- T shape allows you to give a wider spread across the room;
- 6 LED spotlights give practical illumination and an energy efficient style of light;
- Please note: This pack is supplied with non-dimmable LED bulbs.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Track Light Kit |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Length | 300cm |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb, Slim |
| Style | Commercial |
| Technical Information | IP20 Rated;Head W: 8cm |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 48 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


