Apply Discount Code

3 Pack of Decorative Twisted Braided Cable Nickel Light Fittings - Herringbone Black & White
SKU
AS-C3-CC-23519-SNIC
Availability: In stock
3 Pack of Decorative Twisted Braided Cable Nickel Light Fittings - Herringbone Black & White
SKU
AS-C3-CC-23519-SNIC
£36.00
Recommended Lightbulbs
Details
Elevate your lighting design with this Pack of 3 Decorative Twisted Braided Cables, featuring a bold herringbone black and white pattern. Designed for durability and style, the nickel fittings add a refined touch, making these cables ideal for modern and industrial interiors. Create striking lighting arrangements effortlessly with this versatile pack.
- Pack of three cables for multi-fixture setups or coordinated designs;
- Strong nickel fittings for a sleek, professional appearance;
- Stylish braided design complements various décor styles.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | Incandescent |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Drop, Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black, Black & White, White |
| Height | 5.5cm |
| Drop | Maximum: 105cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 42 Watt |
| Material | Metal & Fabric |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Industrial, Mid Century Modern, Steampunk, Trendy, Unusual |
| Technical Information | Cannot be used with shades |
| Ceiling Cap | 11.5cm |
| Product Weight | 0.69kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




