Apply Discount Code

2 Watt 40cm LED Rechargeable Under Cabinet Magnetic Light with PIR Sensor - Silver
SKU
CUL-37387-SIL
Availability: In stock
2 Watt 40cm LED Rechargeable Under Cabinet Magnetic Light with PIR Sensor - Silver
SKU
CUL-37387-SIL
£25.00
Details
Ideal for mid-sized areas, the 2 Watt 40cm LED Rechargeable Under Cabinet Magnetic Light with PIR Sensor in Silver delivers crisp, cool white illumination with a 3m sensor range. It features a 5-hour battery life and dual lighting modes, allowing you to choose between auto-on or manual control. The magnetic mount ensures easy installation, making it a smart upgrade for kitchens, hallways or wardrobes.
- 4000K cool white colour temperature;
- Auto-on and manual on/off modes;
- Features a 5-hour battery life after charging.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2 Watt |
| Sensor Type | PIR |
| Sensor Detection Range (m) | 3 |
| Product Type | Under Cabinet Lighting |
| Switch Type | Switch |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 24V |
| Color | Silver |
| Height | 0.9cm |
| Width | 4cm |
| Length | 40cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 160 |
| Average Lifespan | 50 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Aluminium |
| Features | Energy Efficient, Portable, Rechargeable |
| Style | Modern |
| Technical Information | Includes USB-A to Micro USB Charging Cable 5 Hour Battery Life Magnetic Mounting Auto On |
| Product Weight | 0.9kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


