Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of Uris Outdoor Solar LED Wall Light with PIR Sensor - Black
SKU
AS-C2-HB-46068-BLK
£60.00
Details
Upgrade your outdoor lighting with this contemporary black 2 Pack of Uris Outdoor Solar LED Wall Lights with PIR Sensor pair. This 2 pack of wall-mounted garden solar lights feature motion detection and solar charging, ensuring both convenience and energy efficiency. They offer subtle security and sleek design for porches, fences, and entryways and are IP44 rated for water resistance against outdoor weather conditions.
- PIR motion activation built in;
- Stylish matte black finish;
- Eco-friendly solar powered lights.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 5.6 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Sensor Type | PIR |
| Product Type | Wall Lights |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Color | Black |
| Height | 18cm |
| Width | 16cm |
| Projection | 16.2cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Lumen | 600 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Aluminium |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Modern |
| Technical Information | • 3-12 Hours |
| Product Weight | 0.96kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 1 |
| Wall Cap | 8.5cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



