Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of Kenn 2 Light Up and Down Outdoor Wall Light - Anthracite
SKU
AS-C2-20941-ANTH
£43.00
Recommended Lightbulbs
Details
This 2 pack of anthracite coloured up and down wall lights allow you to give a wide spread of practical illumination to your home’s exterior spaces, helping you to utilise the areas more effectively once the natural light has faded away. These cylinder shaped fittings are ideal for any household looking for a sleek modern image, with the up and down light structure giving a larger coverage that looks great near a patio or beside a doorway!
- IP65 rated;
- Simple, modern anthracite finish;
- Effective up and down light structure.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Up and Down Wall Lights, Wall Lights |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite |
| Diameter | 6cm |
| Height | 16cm |
| Width | 6cm |
| Projection | 11cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, IP65 Rated, Water Resistant |
| Style | Conservatory, Contemporary, Modern, Porch |
| Technical Information | • IP65 Rated for Outdoor Use |
| Product Weight | 1.32kg (0.66kg each) |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
| Wall Cap | 8.5cm x 4.5cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 






