Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of IP65 Tiltable Square Downlighter - Brushed Copper
SKU
AS-C2-38577-BRCOP
£21.00
Details
Bring an industrial aesthetic to your interior with this 2 Pack of IP65 Tiltable Square Downlighter. These recessed spotlights are ideal for low ceilings and feature an IP65 rating to ensure water resistance against splashes, dampness, and condensation. They are also tiltable, allowing you to point useful task lighting in any direction of your choosing, and come in a brushed copper finish for a warm metallic hue to your decor.
- Recessed spotlights are ideal for low ceilings;
- Brushed copper finish inspired an industrial theme in your home;
- Tiltable feature offers useful task lighting wherever you need it most.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Copper |
| Height | 11.5cm |
| Width | 9.2cm |
| Length | 9.2cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Diecast Aluminium |
| Shade Material | Glass |
| Features | IP65 Rated |
| Style | Commercial |
| Technical Information | • IP65 Rated for Bathroom Use • Suitable as a shower light |
| Ceiling Cap | 7.8cm |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 







