Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 4-6 Weeks
2 Pack of IP65 Rated GU10 Tiltable Circular Downlighter - Satin Brass
SKU
AS-C2-30842-SBRS
£21.00
Recommended Lightbulbs
Details
Add a retro styling touch to your interior design with this 2 Pack of GU10 Tiltable Circular Downlighters. These recessed downlights come in a chic satin brass finish and add a vintage touch to your interior. They also have a tiltable feature for adjustable lighting, and can be used as a light above your shower due to an IP65 rating meaning that it is sufficiently water resistant.
- Satin brass finish gives a retro styling touch;
- Tiltable features allows for adjustable lighting;
- IP65 rating means that these downlighters can be used above your shower.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Brass |
| Diameter | 9.2cm (Cut Out: 7.5cm) |
| Height | 11.5cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Diecast Aluminium |
| Shade Material | Glass |
| Features | IP65 Rated |
| Style | Contemporary, Modern, Simple |
| Technical Information | • IP65 Rated for Bathroom Use • Suitable as a shower light |
| Product Weight | 0.44kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 








