Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of Fixed Fire Rated IP65 Recessed Downlight - Matte Black
SKU
AS-C2-27467-MBLK
£16.00
Details
Create a chic spa like feel to your shower with the 2 Pack of Fixed Fire Rated IP65 Recessed Downlight in Matte Black. The matte black finish of these fire rated GU10 spotlights is an elegant and modern addition to your home. Coming with a rugged IP65 rating these black LED spotlights make them water-resistant and perfect for recessed shower lighting.
- Matte black finish adds to a minimalist modern style;
- Water resistant IP65 rating;
- Efficient LED lights.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 8cm |
| Height | 12.5cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Ceiling Cap | 7cm |
| Product Weight | 0.32kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



