Apply Discount Code

2 Pack of Decorative Twisted Braided Cable Nickel Light Fittings - Herringbone Black & White
SKU
AS-C2-CC-23519-SNIC
Availability: In stock
2 Pack of Decorative Twisted Braided Cable Nickel Light Fittings - Herringbone Black & White
SKU
AS-C2-CC-23519-SNIC
£26.00
Recommended Lightbulbs
Details
Add a touch of style to your lighting with this Pack of 2 Decorative Twisted Braided Cables in a chic black and white herringbone design. The durable nickel fittings provide a sleek, modern finish while ensuring reliable performance. Perfect for creating bespoke lighting, these cables blend functionality with contemporary elegance.
- Set of two braided cables for stylish and practical lighting solutions;
- High-quality nickel fittings for a polished, long-lasting finish;
- Elegant herringbone pattern adds a unique design element.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | Incandescent |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Drop, Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black, Black & White, White |
| Height | 5.5cm |
| Drop | Maximum: 105cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 42 Watt |
| Material | Metal & Fabric |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Industrial, Mid Century Modern, Steampunk, Trendy, Unusual |
| Technical Information | Cannot be used with shades |
| Ceiling Cap | 11.5cm |
| Product Weight | 0.46kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling, Vaulted Ceiling |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




