Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of Alabaster Shade Touch Table Lamp - Satin Nickel
SKU
AS-C2-LC1059-SN
£65.00
Recommended Lightbulbs
Details
Illuminate your home with our 2 pack of Alabaster Shade Touch Table Lamps in Satin Nickel. With a beautiful glass shade, these lights project a stunning warm glow that will light up your interiors. This exclusive pack is ideal for creating a symmetrical aesthetic, particularly in bedrooms and living rooms. With just the tap of a finger you can turn these lamps on or off, making your home lighting more user friendly.
- Energy Efficient LED Technology;
- Functional touch sensitive operation;
- 2 Pack Bundle.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Table Lamp |
| Switch Type | Touch |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Opal, Satin Nickel |
| Diameter | 20cm |
| Height | 27cm (Shade: 7cm) |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 2.5 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Touch |
| Style | Antique Style, Contemporary, Retro, Simple, Traditional |
| Technical Information | • Touch sensitive on/off feature • Only Compatible with LED Bulbs • Accepts maximum bulb size of Length: 5cm |
| Product Weight | 2.6kg |
| Base Diameter | 11cm |
| Shade Shape | Cone |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 






