Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of 1 Light Diner Ceiling Pendant - Satin Brass
SKU
AS-C2-FOR-31301-SB
£30.00
Details
Bring a retro vibe to your dining table or kitchen island with the 2 Pack of 1 Light Diner Ceiling Pendants in Satin Brass. The diner shades of these brass ceiling pendant light fittings add a robust industrial feel. The Satin brass finish of these antique ceiling pendant lights adds a beautiful vintage accent to a modern home.
- Timeless satin brass finish;
- Perfect for a dining table or hung over a kitchen island;
- Elegant diner shades.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Brass |
| Diameter | 25cm |
| Height | 16cm |
| Drop | Max: 140cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 42 Watt |
| Material | Metal |
| Ceiling Cap | 10cm |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


