Apply Discount Code

2 metre L Shape Track Light Kit with 4 Greenwich Heads and LED Bulbs - White
SKU
AS-C11-GRN-LED-L-WHT
Availability: In stock
2 Metre L Shape Track Light Kit with 4 Greenwich Heads and LED Bulbs - White
SKU
AS-C11-GRN-LED-L-WHT
£149.00
Details
L shaped track light kits allow you to give a more effective spread of light across the corner of a room. This white 2 metre fitting features 4 spotlight heads, which is sure to allow you to give focused illumination to multiple areas of the room in a more effective manner. The spotlight heads are adjustable and have an industrial look, helping you to create a stylish modern look inside of your home. With LED bulbs included, the kit is perfect for giving a more energy efficient style of lighting to your home.
- white finish is bright and simplistic;
- LED bulbs offer energy efficient lighting to any interior;
- 2 metre L shaped track with 4 adjustable spotlight heads;
- Please note: This pack is supplied with non-dimmable LED bulbs.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Track Light Kit |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Height | 1.7cm |
| Width | 3.3cm |
| Length | 200cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Commercial |
| Technical Information | IP20 Rated;Head L: 12.5cm |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 32 Watt |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



