Apply Discount Code

Availability: In stock
Tiffany by Tiff Easy to Fit Up Lighter Shade - Satin Nickel
SKU
I29-TIFF-1013
£110.00
Details
The Tiffany by Tiff Easy to Fit Up Lighter Shade in satin nickel is the perfect addition to a pre-existing ceiling fixture. This decorative addition brings a moody aesthetic to your interiors, directing the light within upwards towards the ceiling and allowing a faint glow to radiate through the room – perfect for incorporating a more relaxed aesthetic. This easy to fit shade is ideal for renovating any living room or bedroom. The outer frame can also be removed and suspended with chains with the included kit, to offer a different look.
- Easyfit shades can be easily incorporated with an existing fixture in need of a decorative flair;
- Satin nickel finish brings a vintage tone to your décor;
- Up lighter reflects the light to bring a moody atmosphere to your rooms.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Easy to Fit |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Color | Black, Grey, Satin Nickel, White |
| Diameter | 35cm |
| Height | 14cm |
| Light Bulb Type | Attaches to Existing Fitting |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Non Electrical, Uplighter |
| Style | Antique Style, Art Deco, Decorative, Designer, Tiffany, Traditional, Victorian Style, Vintage Style |
| Technical Information | • IP20 Rated • Separate chain included. Allows to be used without the frame |
| Product Weight | 1.74kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Hallway, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


