Apply Discount Code

Availability: In stock
Estelle 3 Light Cross Arm Bathroom Semi Flush Ceiling Light - Satin Brass
SKU
SPA-35836-SBRS
£60.00
Recommended Lightbulbs
Details
Retro lighting designs for stylish homes with the Estelle 3 Light Cross Arm Bathroom Semi Flush Ceiling Light. This light is ideal for low ceilings due to a semi flush design and is IP44 rated, meaning that it is suitably water resistant to be styled in the bathroom. It also comes in a satin brass finish and features opal glass shades which diffuse a beautiful warm glow into the room.
- Satin brass finish offers a stylish retro aesthetic;
- Opal glass shades diffuse a warm glow into your bathroom;
- IP44 rated lighting is water resistant (see chart).
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Semi Flush |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Brass |
| Diameter | 38cm |
| Height | 26.5cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




