Apply Discount Code

Availability: In stock
5 Light Bar Ceiling Pendant with Opal Shades - Brass
SKU
C01-BA-36351-BRS
£90.00
Recommended Lightbulbs
Details
The 5 Light Bar Ceiling Pendant with Opal Shades oozes opulence and would be perfect above a kitchen island or breakfast bar. Whether you're enhancing your kitchen island or breakfast bar, this light adds a touch of luxury while providing essential lighting. Illuminate your space with a touch of sophistication and warmth, courtesy of itis stunning brass finish and opal glass shades. With its innovative design, the light's adjustable length feature ensures versatility, catering to various spatial requirements effortlessly..
- Indulge on an elegant design without compromising on practicality;
- Sleek and contemporary design with a brass finish and opal glass shades;
- 5 lights offer comprehensive lighting coverage.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brass |
| Height | 100cm |
| Width | 9cm |
| Length | 80cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Ceiling Cap | 12cm |
| Product Weight | 1.98kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




